Kratka kominkowa, jak to działa?

Kratki kominkowe stanowią estetyczne wykończenie wylotu ciepłego powietrza. Zakładamy je przy kominku celem maskowania otworów wentylacyjnych, a także dla nawiewania ciepłego powietrza do wewnątrz pomieszczenia. Kratki do kominków są nieodłącznym elementem systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP) i stosuje się je przy nawiewie ciepłego powietrza w trybie grawitacyjnym oraz mechanicznym.

Kominek nie tylko spełnia rolę dekoracyjną, ale również bywa wykorzystywany w celu ogrzania pomieszczeń. W przypadku kominków z wkładem grzewczym powietrze jest ogrzewane, gdy płonące drewno rozgrzewa wkład kominkowy ze stali bądź żeliwa. Gorące powietrze otaczające wkład unosi się ku górze i przedostaje do pomieszczenia, nagrzewając je. Po schłodzeniu wraca w okolice kominka, gdzie znowu dochodzi do jego podgrzania. By mogło dochodzić do takiej cyrkulacji, potrzebna jest kratka kominkowa. To właśnie przez kratki kominkowe zamontowane w obudowie powietrze dostaje się w okolice wkładu, a po nagrzaniu wydostaje się z kominka.

Nie jest to oczywiście jedyna metoda i istnieją również kominki, które w inny sposób przenoszą ciepło do otoczenia (np. kominki akumulacyjne).

W kominkach bez instalacji DGP (dystrybucja gorącego powietrza) nagrzane powietrze wydostaje się poprzez kratkę kominkową znajdującą się u góry kominka. Natężenie przepływu powietrza przez kominek jest regulowane poprzez wielkość pola czynnego kratki.

Kominkowe kratki są też wykorzystywane do słaniania otworów dostępowych w okapach kminkowych oraz występują w innych miejscach w instalacji kominkowej. W przypadku zastosowania systemu DPG montuje się je również w sufitach i na ścianach,. W tym przypadku wykorzystywane są kratki z żaluzjami, które regulują ilość nawiewanego powietrza i pozwalają kierować jego strumień w wybraną stronę.

Kratki kominkowe Keffner

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kratek kominkowych wykonanych z wysokiej jakości stali malowanej proszkowo. Produkty dostępne są w rożnych kolorach, od bieli i czerni, po stare srebro, grafit oraz miedź. Oferujemy kratki w różnych rozmiarach i kształtach, prostokątne, kwadratowe, proste i narożne, a także kratki kominkowe z żaluzją. Kratki kominowe są wykonane z metalu odpornego na działanie temperatury do 180°C. Wszystkie produkty wyróżniają się eleganckim wyglądem oraz dobrze znoszą upływ czasu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl